Centrum Medyczne MAVIT | Katowice

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Medyczne MAVIT sp. z o.o., ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.

Operacje zaćmy

Blok operacyjny

Nie czekaj aż dojrzeje! Każda zaćma pogarsza jakość życia!

Zaćma, czyli katarakta, to bezbolesna choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jedynym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia, które może objawiać się jako:

  • zamglone widzenie
  • rozszczepianie się światła
  • zaburzenia widzenia barw

Chorzy na zaćmę zawsze jednak rozpoznają światło oraz barwę czerwoną i zieloną. Wraz z upływem czasu zaćma postępuje. Widzenie pogarsza się coraz bardziej. Chory na zaćmę, często w pełni sił rezygnuje z pracy zawodowej, wyłącza się z życia towarzyskiego...

Do dziś naukowcy tak naprawdę nie poznali jeszcze przyczyny tworzenia się zaćmy. Wiadomo, że takie czynniki jak np. przewlekły stan zapalny wnętrza oka, uraz oka, czy cukrzyca, mogą prowadzić do jej powstania. Jednak na pytanie dlaczego rozwija się tak zwana starcza zaćma - wciąż nie znamy odpowiedzi. Jedynym sposobem leczenia zaćmy było i jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka.

Operacje zaćmy

Operacje zaćmy wykonywane były, choć trudno w to uwierzyć, już kilka tysięcy lat temu! Pisano o nich w Kodeksie Hammurabiego, Księgach Wedy i Kodeksie Medycznym Hipokratesa. Historyczne już dziś metody to: zepchnięcie zmętniałej soczewki igłą do wnętrza oka (początek naszej ery), wypchnięcie zaćmy na zewnątrz oka (XVIII wiek), usunięcie zaćmy przy pomocy mrożącej sondy (tzw. krioekstrakcja - metoda opracowana przez Polaka profesora Tadeusza Krwawicza w 1960 roku i rozpowszechniona wówczas na całym świecie!). Najnowszą metodą operacyjną wprowadzoną w 1967 roku przez prof. Kelmana jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas. Metoda ta zrewolucjonizowała chirurgię zaćmy! Jeszcze do niedawna pacjentowi z zaćmą, który nie mógł już czytać, nie mógł pracować, kazano czekać, aż zaćma dojrzeje, spychając go na boczny tor życia. Obecnie zdanie -"zaćma musi dojrzeć"- trzeba odłożyć do archiwum!

Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. W miejsce usuniętej zaćmy wkłada się odpowiednio dobraną sztuczną soczewkę, dzięki której nie trzeba, jak dawniej, nosić grubych okularów. Co więcej np. krótkowidzowi czy dalekowidzowi tak dobiera się moc sztucznej soczewki, aby wreszcie dobrze widział w dal bez okularów! Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.